שאלות נפוצות

למה הקיצורים לא עובדים לי?

קיצורים עובדים רק כאשר המחשב מוגדר על השפה האנגלית, ולא על עברית. סביר להניח שהמחשב שלך מוגדר כרגע על עברית ולכן הקיצורים לא עובדים.

כיצד מזיזים את השרטוט אל ראשית הצירים?

על מנת להזיז את השרטוט לראשית הצירים יש קודם כל לוודא שאנחנו נמצאים בשיטת שרטוט Absolute Cartesian (x,y). במידה ולא, יש לעבור אליה, באמצעות לחיצה על כפתור Insert במקלדת עד שנגיע לשיטת השרטוט הרצויה – החיווי על כך נכתב בשורת ההודעות בתחתית המסך.
לאחר מכן, יש להיכנס לפקודת Move, ללחוץ snap על הנקודה אותה אנחנו רוצים להצמיד אל ראשית הצירים (אם אין חשיבות לנקודה אפשר פשוט ללחוץ עם העכבר איפשהו על המסך, ללא חשיבות למיקום המדויק), ואז ללחוץ על מקש הרווח (spacebar), ללחוץ על Enter פעמיים (על מנת להזין ערכי X=0, Y=0 באופן אוטומטי), ואז באמצעות אפשרות Area לבחור ולסמן את כל אזור השרטוט.
כמובן שחשוב לוודא שכל שכבות השרטוט דולקות בעת ביצוע הפעולה, על מנת שבאמת נזיז את כל השרטוט במלואו, ולא רק חלקים ממנו.
פעולה זו עשויה לעזור כאשר הקובץ שלנו מתחיל "להשתגע" – טקסטים ומידות נראים עקומים או בזוית מוזרה, מילוי hatch נראים כאילו "מפורקים" ומקווקווים ועוד. תופעה זו עלולה להתרחש כאשר השרטוט שלנו נמצא במרחק רב מדי מראשית הצירים, ועל כן יש לקרב אותו ככל האפשר אל הראשית.
לרוב אין מניעה למקם את השרטוט היכן שנרצה, למעט מקרים שבהם יש לעבוד לפי נוהל מבא"ת ובתיאום עם רשת הקואורדינטות הארצית.

כיצד משנים את צבע המסך?

בסרגל הכלים העליון (שורת המשימות) בוחרים באפשרות Tools ולאחר מכן בוחרים את Program Preferences. בחלון שנפתח עוברים ללשונית Interface. בחלק השמאלי האמצעי יש שורה שנקראת Background Color ולידה ריבוע קטן עם צבע – כאשר נלחץ על ריבוע הצבע תיפתח פלטת צבעים באמצעותה ניתן לבחור את צבע הרקע הרצוי לנו לאזור השרטוט שעל המסך.
פעולה זו משפיעה אך ורק על מסך התצוגה שלנו, אין לה שום השפעה על צבעי ההדפסה של הקובץ.

כיצד מגדירים מדפסת?

הגדרת מדפסת מתבצעת ללא כל קשר לתוכנת DataCAD, דרך מערכת ההפעלה של המחשב.
יש ללכת לתפריט Start (התחל) של המחשב, לבחור באפשרות Settings (הגדרות) ואז לבחור Printers & Faxes (מדפסות ופקסים).
בחלון שנפתח מופיעים כל התקני המדפסות והפקסים של המחשב, ובצד של החלון מופיע תפריט עם אפשרויות. יש לבחור באפשרות "הוספת מדפסת" (Add A Printer).
כעת נפתח חלון "אשף המדפסות" שמדריך שלב אחרי שלב לגבי ההתקנה – יש לעקוב אחר ההוראות.
בוחרים באפשרות של מדפסת מקומית (ומורידים את ה-V מהשורה שמבקשת לאתר את המדפסת באופן אוטומטי), ולא במדפסת רשת. לוחצים Next.
בוחרים את סוג היציאה הרצויה – במקרה של התקנת דרייבר עבור מדפסת של מכון, יש לבחור באפשרות :File (הדפסה לקובץ), מאחר ואנחנו מתכננים להדפיס לקובץ PLT עבור מדפסת שלא באמת מחוברת למחשב. לוחצים Next.
במסך הבא בוחרים את המדפסת הרצויה – יש 3 אפשרויות לבחירה: האפשרות הראשונה היא לחפש ברשימת המדפסות שכבר מופיעה בחלון. האפשרות השנייה היא לבצע עדכון מהרשת (Windows Update) ולחפש שם, והאפשרות השלישית היא לחפש דרייבר שכבר נמצא על המחשב שלנו, דרך כפתור "מתוך דיסק".
אם כבר הורדנו את הדרייבר של המדפסת מאתר האינטרנט של חברת המדפסות, או שקיבלנו אותו במייל, אז פשוט נכנסים לכפתור "מתוך דיסק" ומחפשים ברחבי המחשב עד שמגיעים למקום בו שמרנו את הדרייבר ובוחרים אותו באופן ישיר.
אופציה נוספת, במידה ואנחנו רוצים להתקין דרייבר של חברת HP, זה להיכנס לכפתור "מתוך דיסק" ושם ללכת ישירות לתיקיית ה-DataCAD ולחפש תיקיה שנקראת HP Plotters – בתוך התיקייה הזו, שמגיעה ישירות עם התוכנה, נמצאים דרייברים של כל מיני מדפסות HP, מסודרים בשתי תיקיות לפי מערכת ההפעלה של המחשב.
ברגע שבחרנו את דרייבר המדפסת הרצויה ואישרנו אותו, בוחרים להשאיר את מנהל המדפסת הקיים (לא להחליף) ולוחצים Next. אח"כ מסמנים שהמדפסת לא תהיה מדפסת ברירת מחדל ולוחצים Next, בוחרים שלא לשתף את המדפסת ולוחצים Next, ומסמנים לא להדפיס דף ניסיון ולוחצים Next.
לסיום לוחצים על כפתור "סיום" (Finish).
כאשר תפתחו את תכנת DataCAD ותלכו לתפריט Print/Plot, תוכלו לראות את התקן המדפסת שהוספתם.
בכל מקרה, אם אתם לא ממש מתמצאים בנושא ולא לגמרי מבינים מה אתם עושים – עדיף להיעזר באיש מקצוע.

כיצד מגדירים גודל דף לא סטנדרטי להדפסה?

באופן עקרוני, כל מדפסת מגיעה עם גדלי דפים סטנדרטיים שמותאמים אליה, ועם 5 דפים מסוג Custom, בהם ניתן להגדיר מידות לא סטנדרטיות, לפי הצורך.
אם מגדירים את כל 5 הדפים, בפעם ה-6 שנרצה להגדיר נצטרך לשנות את אחד מהם (למחוק את הנתונים שכבר הגדרנו בו בעבר ולהגדיר מחדש), מאחר ואין אפשרות להוסיף מעבר לחמש.
לכן, יש לשים לב היטב את מה אנחנו משנים ומגדירים מחדש, כדי שלא נאבד מידע של גודל דף שאולי רלוונטי לנו לאחת ההגשות בהן אנחנו עדיין עובדים באופן פעיל.
הגישה להגדרת הדפים של מדפסת היא דרך תיקיית "מדפסות ופקסים" של המחשב, שם מוגדרות כל המדפסות (דרך תפריט Start).
יש לבחור את המדפסת הרצויה מתוך הרשימה וללחוץ עליה עם קליק ימני בעכבר – בתפריט האפשרויות שנפתח יש לבחור באפשרות "העדפות הדפסה" (Printing Preferences).
בחלון שנפתח יש לגשת ללשונית Paper Size ושם ללחוץ על כפתור שנקרא More Sizes.
בחלון החדש שנפתח מוגדרים כל גדלי הדפים של המדפסת. בצד שמאל אפשר לסמן V על הגדלים הסטנדרטיים, ובצד ימין אפשר לבחור את איזה Custom שרוצים להגדיר ולתת לו את מידות הרוחב והגובה שמתאימות לנו (יש Custom 1, Custom 2 וכיו"ב, עד 5). בכל פעם שנרצה להגדיר את אחד מהם, נבחר את השם שלו מתוך הרשימה שבחלון הגלילה הקטן, ואז נגדיר לו את המידות הרצויות (במילימטרים).
מוודאים שבצד ימין למטה מסומן יחידות מידה metric, ושבצד שמאל מסומן V ליד Oversize.
לבסוף, לוחצים על OK כדי לסגור את החלון עם מידות הדפים, ואז שוב OK כדי לסגור את חלון העדפות ההדפסה.
לאחר מכן נוכל לגשת לתוכנת DataCAD לתפריט Print/Plot – בתוך הגדרות המדפסת נוכל לבחור את דף ה-Custom שבחרנו להגדיר – הוא כבר יופיע ברשימת הדפים של המדפסת עם המידות שהוגדרו לו.

איך מייצרים קובץ PDF מהשרטוט?

האפשרות לייצר קובץ PDF נמצאת בתוך פקודת Print/Plot, בתוך פונקציית ה-preview.
למעשה, יש לבצע את כל הפעולות שהיינו מבצעים אם היינו רוצים להדפיס את הקובץ במדפסת – בוחרים מדפסת, מגדירים גודל דף, קנה מידה להדפסה, עוביי עטים וכיו"ב – לאחר מכן יש לוודא שכפתור ה-Preview דולק, למקם את אזור ההדפסה על גבי השרטוט ואז ללחוץ על אפשרות Print/Plot שנמצאת בראש התפריט.
בתוך חלון התצוגה המקדימה שנפתח, בחלק העליון, אמור להופיע כפתור Save As.
כאשר נלחץ עליו נקבל את האפשרות לשמור את השרטוט שלנו בתור קובץ .pdf ונתבקש לתת לקובץ שלנו שם ולבחור היכן לשמור אותו ברחבי המחשב.

כיצד מוסיפים קנ"מ חדש לתפריטי הקנ"מ של DataCAD?

על מנת להוסיף קנ"מ חדש, שלא מופיע בתפריטי הקנ"מ של התוכנה, יש לגשת לתפריט Utility, לבחור בתפריט Settings, ללחוץ על כפתור Edit Defs. ולבסוף ללחוץ על Scales, ואז על Change.
לא נבחר באפשרות Add מכיוון שרשימת הקנ"מ כבר מלאה ואין מקום להוסיף קנ"מ חדש, לכן אנחנו רק נשנה את אחד הקיימים ונכניס במקומו את הקנ"מ הרצוי.
עכשיו, למעשה, תופיע בפנינו רשימת הקנ"מ שיש בתוכנה, ואנחנו נצטרך לבחור את אחד מהם (כדאי לבחור את הפריט שהכי פחות שימושי לנו) על מנת להחליף אותו בקנ"מ הרצוי לנו.
ברגע שנלחץ על אחד הפריטים ברשימה יופיע לנו שם הפריט (הכותרת שלו), ואז אנחנו צריכים למחוק את הנתון ולהקליד את הנתון החדש (את כותרת הקנ"מ החדש) וללחוץ Enter. מיד אח"כ יופיע לנו הערך המספרי של הקנ"מ שעליו לחצנו – אנחנו צריכים למחוק אותו ולהקליד את הערך החדש (משוואת היחס של הקנ"מ) בצורה של: =1/xxx , וללחוץ Enter פעמיים.
לדוגמא: אם אנחנו רוצים להכניס קנ"מ של 1:125 – ניגש אל התפריט המבוקש לפי ההוראות, ולצורך הדוגמא נניח שאנחנו רוצים לוותר על קנ"מ 1:5000 שבו אנחנו כמעט ולא משתמשים.
אז נלחץ על 1:5000 ובשורת הדיאלוג שמופיעה בתחתית המסך נמחק את הנתון 1:5000 ונזין במקומו את הנתון החדש 1:125 ונלחץ Enter. מיד אח"כ נזין את המשוואה של הקנ"מ =1/125 ונלחץ פעמיים Enter. ברגע שנסיים את התהליך נוכל לראות את הקנ"מ החדש שהקלדנו (1:125) ברשימת הקנ"מ, בעוד שהקנ"מ שמחקנו (1:5000) נעלם.
ניתן לחזור על פעולה זו כמה שרוצים, אבל רצוי לשים לב שלא מוחקים בטעות פריטי קנ"מ שימושיים וחשובים.

התקנתי את התוכנה, אבל כשאני מנסה לפתוח אותה אני מקבל הודעת שגיאה שאומרת "Hardlock not found", מה אני עושה עכשיו?

יש לגשת אל אתר האינטרנט של חברת DataCAD העולמית (www.datacad.com), ושם ללכת לקטגוריית Support ולבחור באפשרות Product Updates. בקטגוריה זו נמצאים כל עדכוני הגרסאות הכי עכשוויים.
בתחתית רשימת העדכונים נמצא קישור Download Latest Hardware Key Drivers, שם נמצא קובץ מעודכן של דרייבר עבור הפלאג, יש להוריד אותו ולהתקין אותו על המחשב.
יש לבצע פעולות אלה כאשר הפלאג אינו מחובר למחשב.

נעלמו לי מהמסך כל מיני אייקונים שאני רגיל לעבוד איתם. איפה מוצאים אותם?

בסרגל הכלים העליון (שורת המשימות), בתוך View, יש לבחור באפשרות שנקראת Toolbars, שם מופיעים כל סרגלי הכלים של התוכנה. בחלון השיחה שנפתח יש לסמן V ליד סרגלי הכלים הרצויים וללחוץ על אישור.
לאחר הופעתם המחודשת של האייקונים, ניתן לגרור אותם עם העכבר אל המקום הרצוי על המסך.
במידה ורוצים לנעול את סרגלי הכלים הקיימים בתצוגה (על מנת שלא פתאום יזוזו ממקומם או ייעלמו בטעות), ניתן ללכת שוב לאותו מקום בתפריט – View – והפעם לבחור באפשרות Lock Toolbars. אם רוצים לבטל את נעילת סרגלי הכלים מבצעים שוב את אותה פעולה.

קיבלתי קובץ מאוטוקאד ואני לא מצליח לפתוח אותו, מה עושים?

אם קובץ אוטוקאד לא נפתח, יכולות בדרך כלל להיות אחת משלוש אופציות:
הקובץ נסגר בגרסת אוטוקאד יותר מתקדמת ממה שגרסת ה-DataCAD יודעת לפתוח. ואז צריך לבקש שיעשו לקובץ שמירה לגרסא קצת יותר ישנה, כזו שתוכנת DataCAD שאיתה אתם עובדים תדע לזהות ולהמיר.
קובץ האוטוקאד מכיל איזושהי ישות מאוד מאוד כבדה (לרוב Hatch מאוד עמוס, או אולי אפילו Hatch שנעשה בצורה לא אסוציאטיבית ולכן הוא מפוצץ ומעמיס מאוד על הקובץ), ולכן בעת ההמרה התהליך נכשל. במקרה כזה כדאי לבדוק את משקל הקובץ ולראות אם הוא גדול באופן מיוחד. כדאי גם לבקש מהשולח שאולי ינסה למחוק את אותה ישות שמכבידה על הקובץ, אם היא אינה חיונית לכם.
הייתה איזושהי תקלה בעת סגירת הקובץ באוטוקאד, וצריך לבצע את הסגירה והשמירה מחדש (באוטוקאד), ולשלוח פעם נוספת.
בכל מקרה כדאי לבקש שישלחו לכם את הקובץ גם בפורמט .dwg וגם בפורמט .dxf (שלפעמים נפתח קצת יותר בקלות). אופן הפתיחה של שני סוגי הקבצים זהה לחלוטין.

קיבלתי קובץ מאוטוקאד אבל נראה לי שהוא ריק, אני לא רואה כלום על המסך, הכל שחור. מה עושים?

בתור התחלה, מנסים למרכז את השרטוט ולראות אם משהו מופיע על המסך.
במידה ועדיין המסך נראה ריק, ניגשים אל מנהל השכבות (Ctrl+L) ובודקים האם בטור ה-count מופיע משהו בשכבות של השרטוט. אם הכל מאופס, אז השרטוט באמת ריק, וסביר להניח שהמרת הקובץ פשוט לא הצליחה, או שהיה איזשהו פגם בתהליך סגירת הקובץ המקורי (באוטוקאד). במקרה כזה יש לבקש שישלחו את הקובץ פעם נוספת.
במידה ואנחנו רואים שטור ה-count לא מאופס ושאכן משורטטים דברים בקובץ, אז נבחר באופן אקראי את אחת השכבות (כדאי לבחור שכבה יחסית "עמוסה", עם הרבה אובייקטים), נסמן אותה ברשימת השכבות ונלחץ על Active Only (על מנת שהיא תהיה השכבה היחידה שדולקת וכל שאר השכבות יכבו אוטומטית), ואז נצא ממנהל השכבות עם אישור, נחזור למסך השרטוט וננסה למרכז אותו פעם נוספת.
בדרך כלל, בשלב זה מופיע משהו על המסך. אם לא – פשוט לחזור על אותו סדר פעולות רק עם שכבה אחרת, בסוף זה יצליח עם איזושהי שכבה.
אחרי שסוף סוף הצלחנו לראות משהו שהופיע לנו על המסך, נלך לפקודת Layers ונבחר באפשרות All On, ובאמצעות העכבר נגלול קדימה ואחורה בזהירות עד שנראה מה בדיוק נמצא מולנו.
אין טעם לנסות למרכז את השרטוט כי אז הוא שוב "ייעלם" מהמסך.
מומלץ בשלב זה להעתיק את כל מה שמופיע לנו בשרטוט ולעשות לו Copy+Paste לקובץ אחר, חדש ונקי, שם כבר תיפטר בעיית המירכוז של השרטוט.

איך מפוצצים סמל?

על מנת לפוצץ סמל יש ללכת אל סרגל הכלים העליון (שורת המשימות) ולבחור באפשרות Tools ושם לבחור בפקודת Explode. בצד שמאל של המסך יפתח לנו תפריט הבחירה של הפקודה יחד עם אפשרויות שונות לפיצוץ הסמל.
חשוב מאוד לוודא שבחרנו באפשרות Sym Explode (ולא באפשרות To Lines, למשל), מאחר וזוהי האופציה היחידה שבאמת מפרקת את הסמל אל הישויות המקוריות מהן הוא היה מורכב.
כל אופציה אחרת עשויה להרוס את הסמל ולפרק לגמרי את הישויות המקוריות מהן הוא היה מורכב בצורה לא תקינה.
לצורך הדוגמא: אם יש לנו למשל סמל שיש בו סימון של עיגול ובתוכו טקסט, אם נבחר באפשרות של Explode  To Lines, אז הסמל שלנו יתפוצץ לעשרות ומאות קוים קטנטנים, וגם העיגול וגם הטקסט שבו יאבדו את מאפייניהם בתור טקסט ועיגול, ויהפכו לסתם קוים. מה שמאוד יעמיס על הקובץ.
לעומת זאת, אם נבחר באפשרות של Explode  Sym Explode, אז הסמל יתפוצץ בצורה תקינה והעיגול יישאר עיגול, והטקסט יישאר טקסט, ובסה"כ יתווספו לנו לשרטוט 2 אובייקטים, ולא כמה עשרות/מאות…

איך משנים צבע של סמל?

על מנת לשנות צבע של סמל, יש לבצע עריכת סמל באמצעות כניסה באופן ישיר אל קובץ הסמל.
אפשרות עריכת הסמל קיימת רק מגרסא DataCAD 12 ואילך.
כדי לעשות זאת יש ללחוץ על מקש Ctrl במקלדת ובמקביל (תוך כדי שהוא לחוץ) ללחוץ קליק ימני עם העכבר על הסמל עצמו. אמור להיפתח תפריט אפשרויות, יש לבחור באפשרות של Symbol Tools, ואז לבחור באפשרות Edit Symbol בתפריט ההמשך שנפתח.
פקודת Edit Symbol מכניסה אותנו ישירות אל תוך קובץ השרטוט של הסמל עצמו. קובץ זה נראה ומתפקד כמו כל שרטוט רגיל של DataCAD, רק שהסיומת שלו היא .dsf (ולא .aec כמו בקבצי השרטוט הרגילים).
בתוך קובץ שרטוט הסמל אפשר לבצע כל פעולה שרוצים, כמו בכל שרטוט רגיל.
אם נרצה לשנות את צבע הסמל – נלך לפקודת Change, נבחר באפשרות color ונגדיר את הצבע הרצוי, ואז נסמן את כל מה שנרצה לשנות.
בסוף הפעולה יש לסגור את קובץ השרטוט של הסמל תוך שמירה מסודרת של השינויים שעשינו. לאחר שקובץ הסמל ייסגר אנחנו נחזור באופן אוטומטי אל השרטוט שלנו, והשינוי שביצענו בסמל יתעדכן אוטומטית.
חשוב להבין שבעת ביצוע עריכה של סמל, אנחנו למעשה משנים לא רק את הסמל האחד שעליו לחצנו, אלא על כל הסמלים מאותו סוג שנמצאים לנו בשרטוט.
לכן יש לחשוב היטב לפני ביצוע הפעולה של עריכת הסמל, על מנת לא לעשות בלאגן בקובץ.
אם אנחנו רוצים באמת לערוך את הסמל כך שכל הסמלים מאותו סוג ישתנו – אז עריכת סמל היא הפתרון. אבל אם אנחנו רוצים לשנות רק סמל אחד ויחיד, מבלי להשפיע על אחרים – אז צריך לפוצץ את אותו סמל, על מנת להפריד אותו משאר הסמלים הזהים לו.

איך משנים Hatch שכבר קיים בשרטוט?

במידה ורוצים לשנות את אחד הפרמטרים של ה-Hatch הקיים (כמו למשל: דוגמא, צפיפות, זוית וכיו"ב),
יש להיכנס לפקודת Hatching ולהגדיר את כל הפרמטרים שצריכים להשתנות. אז יש לסמן את אפשרות Entity או Area בתפריט הבחירה של הפקודה, ופשוט לבחור/לסמן כל Hatch שאותו אנחנו רוצים לשנות.
ברגע שניגע בו הוא אוטומטית ישתנה בפרמטרים שהגדרנו (ואך ורק בהם).
אם למשל נבחר בדוגמא אחרת מהדוגמא הקיימת, אז ה-Hatch הקיים ישתנה רק מבחינת הדוגמא שלו, ולא במידת הצפיפות או בזוית שלו, שאותן למעשה לא שינינו בהגדרות.
אין צורך להיכנס לתוך Boundary מאחר ואין צורך להגדיר מחדש את גבולות תיחום ה-Hatch. אם נעשה זאת התוכנה בעצם תייצר לנו Hatch על גבי Hatch, וזה לא מה שאנחנו מנסים להשיג.
במידה ורוצים לשנות את צבע ה-Hatch, זה כבר נעשה בפקודת Change (ואז בוחרים את Color) ולא דרך פקודת Hatching.

שרטטתי הכל בשכבה אחת / קיבלתי שרטוט שכל הדברים בו משורטטים באותה שכבה, איך אני מעביר דברים לשכבות אחרות?

בתוך פקודת Move יש אפשרות לבצע העברה לשכבה אחרת (To Layer).
מומלץ קודם ללכת למנהל השכבות של השרטוט (Ctrl+L במקלדת) ולייצר את השכבות הרצויות שלנו, ואז כדאי לכבות אותן. בצורה כזו תהיה לנו אינדיקציה קלה ופשוטה לכך שההעברה התבצעה בהצלחה – אם שכבת היעד אליה אנחנו מעבירים תהיה כבויה, אז בכל פעם שאובייקט יעבור אליה הוא "ייעלם" מהמסך מכיוון שהוא בעצם יעבור אל שכבה כבויה ולכן יכבה בעצמו.
לאחר שבנינו את השכבות המתאימות וכיבינו אותן, נלך אל פקודת Move, נבחר באפשרות To Layer, ואז תופיע רשימה של כל השכבות הקיימות כרגע בשרטוט.
נבחר את השכבה שאליה אנחנו רוצים לבצע את ההעברה (היא שכבת היעד), ואז יפתח לנו תפריט הבחירה של הפקודה. עכשיו ניתן לסמן את האובייקטים שאותם נרצה להעביר. אפשר לסמן אותם אחד אחרי השני באמצעות Entity, או לסמן אזור שלם באמצעות Area וכיו"ב.
* אותו דבר בדיוק תקף גם לגבי העתקה לשכבה אחרת, רק שבמקרה של העתקה נלך לפקודת Copy במקום ללכת לפקודת Move, וכל שאר הפעולות מתבצע בצורה זהה.

איך משנים מידות שכבר קיימות בתכנית?

על מנת לשנות כל מיני פרמטרים של קווי מידה שכבר קיימים בשרטוט (למשל גודל טקסט, או צבע), יש להיכנס לתוך פקודת Dimensions, (לבחור באופציית Linear כשמדובר במידות קוויות) ללחוץ על כפתור Change שנמצא בתחתית התפריט, ושם לעבור לפי סדר הרשימה ולהגדיר מחדש כל פרמטר שמצריך שינוי.
לאחר שמסיימים להגדיר את כל הפרמטרים – לוחצים על exit בעכבר (קליק ימני) פעם אחת כדי לחזור אל תפריט הבחירה של המידות, ואז בוחרים באמצעות Entity או Area את כל קווי המידה שאנחנו רוצים לשנות.
יש יוצא דופן אחד לתהליך, והוא שינוי הקנ"מ של טקסט המידה כאשר עובדים עם Text Scale דולק.
את הקנ"מ של הטקסט לא ניתן לקבוע בתוך פקודת ה-Change של המידות. כאשר אנחנו כבר נמצאים בתוך Change אנחנו יכולים רק להגדיר את גודל הטקסט, אבל אין אפשרות לשחק עם כפתורי PageUp / PageDown עד לקבלת קנ"מ.
הדרך היחידה להגדיר מחדש את קנה המידה של הטקסט היא באמצעות כניסה לתפריט המידות, הגדרה של גודל הטקסט והקנ"מ בהגדרות הרגילות (בוחרים גודל טקסט רצוי, מזיזים את העכבר אל אזור השרטוט מבלי ללחוץ על כלום, ואז משחקים עם כפתורי PageUp / PageDown שבמקלדת עד שמתקבעים על הקנ"מ המבוקש), ורק אח"כ נכנסים לתוך Change ושוב מגדירים את גודל הטקסט הרצוי, כאשר הפקודה זוכרת את הקנ"מ האחרון שהגדרנו.
אפשר כמובן לעשות פעולה של הגדלה או הקטנת הטקסט בהתאם לקנ"מ הרצוי (להגדיל או להקטין פי X המבוקש), ואז לא צריך ממש להגדיר את הקנ"מ. כך או כך, זה שווה ערך.

איך משנים טקסט שכבר קיים בתכנית?

נכנסים לפקודת Change, ואז בוחרים באפשרות Text.
בתוך התפריט שנפתח נמצאים כל מיני פרמטרים של טקסט אותם אפשר לשנות – גודל אות, עובי קו, הטיה, אספקט, גופן ועוד. יש לבחור ולהגדיר את הפרמטרים הרצויים, ואז לבחור באמצעות Entity או Area את כל הטקסטים בשרטוט שמצריכים שינוי.
אם רוצים לשנות ממש את קנה המידה של הטקסט – צריך קודם להיכנס לפקודת Text ולהגדיר שם את הקנ"מ הרצוי לטקסט (בשילוב עם גודל הטקסט), ורק אז להיכנס שוב לפקודת Change  Text ולהגדיר את פרמטר גודל הטקסט. הפקודה כבר תזכור את הקנ"מ האחרון שהגדרנו.

עבדתי על קובץ כלשהו ופתאום הוא נסגר והעיף אותי מהתוכנה בלי שמירה. מה עושים?

אם לא התבצעה שמירה מסודרת של הקובץ מדי כמה זמן, אז לא בטוח שיש הרבה מה לעשות בנידון, מאחר וקבצי הגיבוי של השרטוט מבוססים על השמירות שהמשתמש מבצע, ולא על שמירה אוטומטית.
ובכל זאת, יש 2 אפשרויות ששווה לבדוק.
קודם כל, באותה תיקיה שבה שמור הקובץ עצמו, אמור להיות גם קובץ גיבוי, בעל שם זהה לקובץ השרטוט המקורי, רק עם סיומת .dbk (או .bak בגרסא 10 ומטה) במקום .aec
מאתרים את הקובץ הזה, עושים לו copy ואז paste לתיקיה אחרת לגמרי, ואז משנים לו את הסיומת ל-.aec לאחר מכן יש לנסות לפתוח אותו עם התוכנה ולראות עד לאיזה שלב נשמרו בו השינויים שביצענו.
במידה וקובץ הגיבוי הזה לא עוזר לנו להציל את הנתונים שאבדו, אפשר לנסות אפשרות נוספת, דרך ארכיון השחזור של התוכנה. ניגשים לכונן C, לתוך תיקיית ה-DataCAD. בתוכה נמצאת תיקיה שנקראת RECOVER_ARCHIVE, ובתוכה יש לחפש קובץ עם השם של קובץ השרטוט שלנו, אבל עם סיומת .drf
במידה ומצאנו קובץ כזה, יש לבצע בו את אותן פעולות כמו עם קובץ הגיבוי הקודם – להעתיק לתיקיה אחרת, לשנות את סיומת הקובץ ל-.aec ואז לנסות לפתוח ולראות אם נשמרו בו הנתונים לפני שהקובץ נסגר.
בכל מקרה, חשוב להבין שהתוכנה לא מבצעת שמירה אוטומטית של הנתונים, אלא חייבים לבצע באופן יזום שמירה מדי כמה זמן (באמצעות לחיצה על אייקון הדיסקט שבסרגל הכלים העליון).

אני מנסה לכתוב בעברית ולא מצליח לי, כותב לי רק באנגלית, מה עושים?

באופן עקרוני, יש פונטים שמתאימים לעברית ופונטים שמתאימים לאנגלית. אז הדבר הראשון שצריך לוודא זה שמשתמשים בפונט הנכון, שמתאים לכתיבה בעברית.
מעבר לזה, כדי לכתוב בעברית, למרות שזה נשמע אולי מנוגד להיגיון – המחשב צריך להיות מכויל דווקא על אנגלית… לכן יש לוודא שהשפה שעליה מוגדר המחשב היא אנגלית ולא עברית.
ודבר אחרון – צריך לוודא שכפתור ה-CapsLock של המחשב לא דולק בטעות (אם כן יש ללחוץ עליו שוב כדי לכבות אותו), וגם שכפתור All Caps שנמצא בתוך תפריט Text של התוכנה נמצא במצב כבוי (אדום) ולא פעיל (ירוק).

הסמן של העכבר השתנה לי פתאום ועכשיו הוא מופיע בצורה מוזרה, הוא נראה כמו סימן של מטרה (עם עיגול מסביב לפלוס), איך מחזירים את זה בחזרה לסמן רגיל?

נכנסים לתפריט Utility ובוחרים באפשרות Object Snap. מכבים את כפתור Aperture (שיהיה אדום ולא ירוק) שנמצא בסוף התפריט.

מופיעות לי משום מה נקודות אדומות / כחולות על המסך, אין לי מושג למה. איך מעלימים אותן?

הנקודות האלה שייכות לרשת (Grid) סמויה, ומדליקים ומכבים אותה בקלות באמצעות הסוגריים המרובעים שבמקלדת. כל לחיצה על אחד מהסוגריים המרובעים מדליקה ומכבה (לסירוגין) את אחד הגרידים – סוגריים ימנים מדליקים/מכבים את הנקודות הכחולות, וסוגריים שמאליים מדליקים/מכבים את הנקודות האדומות.
אם אין בהן צורך, כדאי לוודא שהן כבויות כבר בקובץ ברירת המחדל של התוכנה, על מנת שלא יהיה צורך כל פעם לכבות אותן עם כל פתיחת קובץ חדש.

הסמן של העכבר "קופץ" לי בצורה מוזרה, אני לא מצליח/ה לגמרי לשלוט בו, למה זה קורה?

סביר להניח שבטעות הופעלה רשת (Grid) סמויה שאליה נצמד העכבר – האינדיקציה לכך היא האות S שבסרגל האותיות שמופיע בתחתית המסך. אם מופיעה S גדולה זה אומר שהרשת דולקת, ואם מופיעה s קטנה זה אומר שהרשת כבויה (וסמן העכבר זז חופשי, ללא היצמדות לכלום).
מנטרלים אותה בקלות באמצעות לחיצה על X במקלדת (כל לחיצה נוספת מפעילה ומכבה לסירוגין).

נעלמו לי כל הטקסטים מהמסך ובמקומם הופיעו מלבנים ריקים. מה עושים?

צריך ללחוץ על האות T שבסרגל האותיות שבתחתית המסך.
ברגע שהכפתור כבוי והאות מופיעה בתור t קטנה, זה אומר שכל הטקסטים של השרטוט מנוטרלים ונעלמים (אך לא נמחקים מהשרטוט! הם עדיין שם, פשוט לא רואים אותם). כדי לראות אותם שוב צריך להדליק את הפונקציה ולוודא שהאות מופיעה בתור T גדולה.

אני מנסה לפתוח חלון/דלת וזה לא עובד, מה עושים?

קודם כל, חשוב לוודא שכפתור Layer Search דולק. בגרסא 12 ואילך צריך להיות דולק כפתור Any Layer (וכפתור One Layer צריך להיות כבוי).
במידה והם דולקים, אז סביר להניח שמשהו בקירות שמהם מנסים לפתוח את הפתח לא תקין. יכול להיות שהקווים של הקירות מפוצלים לכמה חלקים במקום שיהיה קו שלם. יכול להיות שמשורטט בטעות קו על קו.
דברים כאלה מונעים מהתוכנה לפתוח פתח בקיר כי היא מתקשה לזהות את הקווים של הקירות שאליהם היא אמורה להתייחס.

אני מנסה להכניס סמל לתוך השרטוט אבל הוא יוצא ענק/קטנטן ביחס לשאר השרטוט, למה זה קורה?

במקרה כזה יכולות להיות אחת משתי אופציות.
אופציה ראשונה (והפשוטה יותר), בזמן הוצאת הסמל נפתח בצד שמאל של המסך תפריט הכנסת סמלים, ושם יש כפתור שנקרא Set All והוא זה שמגדיר את הגודל בו נכנס הסמל לתוך השרטוט. יש לוודא שהערך הוא 1, כי זה הגודל האמיתי של הסמל. אם מופיע שם ערך אחר, גדול או קטן מ-1, זה מה שמשפיע על גודל הסמל ביחס לשרטוט וגורם לו להיות לא פרופורציונאלי.
האופציה השנייה (והמורכבת יותר), היא שכל השרטוט לא משורטט בקנ"מ 1:1 אלא במשהו גדול או קטן יותר. יכול להיות שיחידות המידה של השרטוט היו שגויות (למשל מילימטרים, במקום סנטימטרים). בכל מקרה, זה מצריך בירור מעמיק של מימדי השרטוט והגדלה או הקטנה של השרטוט בהתאם, באמצעות פקודת Enlarge.
אחרי שהשרטוט יתוקן למימדים הנכונים, אפשר יהיה להכניס לתוכו סמלים בלי בעיה של פרופורציה.

לא מצאת מענה לשאלתך?

הנה דרכים נוספות להגיע אל המענה

צרו קשר

אם לא מצאתם מענה כאן ובפורומים אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר דרך טופס יצירת קשר ונשתדל לחזור אליכם בהקדם.

פורומים

הכנסו לפורומים שלנו שם מחכים לכם משתמשים נוספים ואנשי תמיכה שישמחו לעזור לכם בכל שאלה.